10-lecie PORE – moc gratulacji i podziękowań

W dniu dzisiejszym (21.10 br.) odbyła się piękna uroczystość Jubileuszu 10-lecia działalności Powiatowego Ośrodka Rozwoju Edukacji w Giżycku, którego organem prowadzącym jest Powiat Giżycki. W uroczystości uczestniczyli Mirosław Dariusz Drzażdżewski – Starosta Giżycki oraz Mateusz Sieroński – Wicestarosta Giżycki. Starostowie złożyli serdeczne gratulacje i życzenia: dobrego zdrowia, wszelkiej pomyślności w życiu zawodowym i osobistym, nieustannej aktywności we wspieraniu uczniów, ich rodziców i nauczycieli.

W 2013 roku realizowany był w Powiecie Giżyckim ogólnopolski pilotażowy projekt wspomagania szkół pod nazwą „SORE działają w szkole – nowy model systemu doskonalenia nauczycieli w powiecie giżyckim”. Jednym z koordynatorów na poziomie kraju była obecna pani dyrektor PORE – Joanna Soćko. Projekt realizowany był przez Powiatowy Zespół Obsługi Szkół i Placówek Oświatowych, a koordynatorem powiatowym była ówczesna dyrektor naszej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej – Bożena Giedziuszewicz. Do projektu przystąpiło 45 szkół i przedszkoli z terenu naszego powiatu. Utworzone zostały sieci dyrektorów, wychowawców, matematyków i humanistów. Każdą z 45 placówek oświatowych objęli opieką i wsparciem Szkolni Organizatorzy Rozwoju Edukacji, którzy pomagali szkołom i przedszkolom opracować roczne programy rozwoju, a następnie pomagali je wdrażać. W trakcie realizacji projektu utworzony został Powiatowy Ośrodek Rozwoju Edukacji, składający się z dotychczasowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, Biblioteki Pedagogicznej i Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli wyłączonego z Centrum Kształcenia Ustawicznego. Była to jedna z pierwszych w Polsce placówka oparta o projektowe założenia kompleksowego wspomagania szkół i przedszkoli. Do dnia dzisiejszego wiele elementów wspierania placówek oświatowych na terenie powiatu giżyckiego opiera się na założeniach projektu, który był zaczątkiem powstania PORE.

Niech ten Jubileusz będzie powodem do dumy i satysfakcji oraz przekonania o dobrze spełnionym posłannictwie.