17 maja – Światowy Dzień Nadciśnienia Tętniczego

Szacuje się, że na nadciśnienie tętnicze cierpi około 10 milionów Polaków. Wciąż wiele osób jest niezdiagnozowanych, gdyż po prostu nie zdają sobie sprawy, że chorują na nadciśnienie tętnicze. Dane te są bardzo niepokojące, ponieważ nieleczone nadciśnienie może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia i życia.

Głównymi przyczynami nadciśnienia tętniczego są:

  • palenie papierosów,
  • nadmierne spożywanie alkoholu,
  • niewłaściwa dieta, szczególnie bogata w tłuszcze nasycone,
  • nadmierne spożycie soli,
  • otyłość, brak ruchu i ćwiczeń fizycznych,
  • stres,
  • zmiany hormonalne,
  • czynniki genetyczne (dziedziczne).

Nadciśnienie tętnicze na ogół, przez długi czas, nie powoduje dolegliwości, a objawy np. ból głowy, zaburzenia snu, szybkie męczenie się niejednokrotnie trudno powiązać z chorobą. Rozwijające się nadciśnienie prowadzi do wielu powikłań i dalszych schorzeń, a nawet śmierci. Podwyższone ciśnienie krwi uszkadza tętnice, co może prowadzić do zawału, udaru mózgu, niewydolności nerek.

Dlatego tak ważne jest regularne mierzenie ciśnienia ciśnieniomierzem – jest to najprostszy sposób rozpoznania tej choroby.

Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie tętnicze krwi? – link do filmu: https://youtu.be/NJi9OtbpbFg?si=9er1c2kRLCwmngoQ

Normy ciśnienia tętniczego dla grup wiekowych:
​ ​ 120-129/70-79 mm Hg – 18 – 65 lat
​ ​ 130-139/70-79 mm Hg – 65 – 80 lat
​ ​ 130-149/70-79 mm Hg – powyżej 80 r.ż.

Skuteczna dieta na nadciśnienie – DASH (Dietary Approaches to Stop Hypertension)
Stosowanie jej zasad obniża ciśnienie tętnicze i poziom cholesterolu. Polecana jest w profilaktyce chorób serca, cukrzycy i otyłości. Sprawdź przepisy diety DASH na portalu https://diety.nfz.gov.pl/ i plan żywieniowy DASH Nadciśnienie.

Program profilaktyki Chorób Układu Krążenia (ChUK) – link: https://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-centrali/poradnik-pacjenta-poznaj-chuk-program-nfz-w-ktorym-zakocha-sie-twoje-serce,8556.html

 

Źródło informacji: https://www.facebook.com/akademianfz