Celem obchodów jest zwrócenie uwagi na niezwykle ważną funkcję tego organu oraz przypomnienie o profilaktycznych badaniach układu nerwowego i odpowiedniej diecie, która jest niezwykle ważna, jeśli zależy nam na zachowaniu odpowiedniej sprawności naszego mózgu.
Mózg często jest określany jako „centrum dowodzenia” ludzkiego organizmu – odpowiada za wszelkie bodźce, które docierają do naszego organizmu. Dzięki niemu widzimy, słyszymy, czujemy, gromadzimy i przetwarzamy informacje.
Mózg składa się on z dwóch półkul, w których znajdują się zwoje mózgowe odpowiadające za poszczególne cechy i funkcje życiowe.
Lewa półkula odpowiada za mowę, rozumienie naszej mowy, czytanie, pisanie, a także za logiczne myślenie. Dzięki niej odczuwamy pozytywne emocje.
Prawa półkula odpowiada za kreatywność, myślenie abstrakcyjne, wyobraźnię, zdolności muzyczne, plastyczne i artystyczne, intuicję, oraz odczuwanie negatywnych stanów emocjonalnych.
Mózg pracuje nawet wtedy, kiedy śpimy, a nieprawidłowa praca mózgu źle wpływa na cały organizm, dlatego warto zadbać o nasz mózg od najwcześniejszych lat poprzez spożywanie odpowiednio zbilansowanych posiłków opartych na Piramidzie Zdrowego Żywienia, podejmowanie dostosowanej do wieku aktywności fizycznej oraz zapewnienie wypoczynku i snu.
Dla dobra mózgu warto uważniej przyjrzeć się swojej diecie i wyeliminować z niej niezdrowe, małowartościowe składniki i przekąski, a wprowadzić do niej większe ilości warzyw, owoców – również suszonych, ziaren, kasz, czy orzechów, które bardzo pozytywnie wpływają na funkcjonowanie naszego mózgu.
Aby nasz mózg pracował lepiej i wydajniej należy pamiętać, aby w naszej diecie nie zabrakło: kwasów omega-3, witamin z grupy B (w tym kwasu foliowego), witamin D, C, A, E, a także minerałów: potasu, żelaza, magnezu, cynku, jodu, chromu i manganu. Dobre nawodnienie, antyoksydanty i lecytyna również wspomagają pracę mózgu. Niedostateczna ilość tych związków w organizmie może skutkować niepokojem, agresją, bólami głowy, problemami z zasypianiem, ciągłym zmęczeniem i stanami depresyjnymi.
Naszemu mózgowi szkodzą również:
- palenie papierosów (w tym bierne),
- dieta bogata w cukier, alkohol, sztuczne barwniki i aromaty,
- przejadanie się,
- produkty typu fast food
- nadciśnienie, cukrzyca i nadwaga.
Co możesz zrobić dla siebie i swojego mózgu?
- Badaj się! Regularnie kontroluj poziom cukru, cholesterolu oraz mierz ciśnienie.
- Odpowiednio się odżywiaj! Jedz dużo warzyw oraz jedz dobre tłuszcze. Nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 znajdziesz w tłustych rybach.
- Ruszaj się i wysypiaj! Sprawne ciało, to sprawny umysł.
- Postaw na rozwój intelektualny! Trenuj swój mózg! Ćwicz i gimnastykuj swój mózg np. rozwijając hobby i pasje, a także słuchając muzyki.
- Unikaj używek! Nie pal, nie bierz narkotyków, ogranicz alkohol. Wszystkie używki mają dewastujący wpływ na mózg.
- Pamiętaj o śnie! Dbaj o dobry i odpowiednio długi sen.
Mózg jest bardzo ciekawym organem, bowiem:
- stanowi prawdziwe centrum dowodzenia całego organizmu;
- stanowi ok. 2% masy ciała, ale pochłania 20% całkowitego zużycia całego tlenu i energii;
- najintensywniej pracuje w nocy, w trakcie snu segreguje informacje, które zostały zebrane w ciągu dnia;
- potrafi zidentyfikować ból w ciele, jednak sam nie odczuwa bólu;
- każdego dnia generuje ok. 70 tysięcy myśli;
- śmiech ma pozytywny wpływ na pracę mózgu, dlatego warto zadbać o optymizm i śmiech w swoim życiu;
- mózg jest na tyle plastyczny, że w przypadku, gdy dany obszar mózgu jest uszkodzony, jego funkcje zostają przejęte przez inny obszar;
- impuls nerwowy osiąga prędkość ok. 400 km/h;
- za każdym razem, gdy próbujemy sobie coś przypomnieć lub wpadamy na nowy pomysł, w mózgu powstaje nowe połączenie nerwowe.
Źródło informacji:
https://www.gov.pl/web/psse-wrzesnia/europejski-dzien-mozgu
https://rehabilitacjaopole.pl/europejski-dzien-mozgu/