22 czerwca – Dzień Kultury Fizycznej

Zdrowie czeka na Twój ruch!
​ ​
Aktywność fizyczna – łatwiej o nią niż myślisz!
​ ​
Aktywność fizyczna to nie tylko trening na siłowni, sport wyczynowy czy ćwiczenia.
​ ​
Według Światowej Organizacji Zdrowia (ang. WHO) aktywność fizyczną definiujemy, jako ruch ciała wywołany przez mięśnie szkieletowe, który wymaga energii.
Dlatego do aktywności fizycznej zaliczyć należy nie tylko zorganizowane zajęcia sportowe, ale również typową codzienną aktywność zawodową czy prace domowe.
​ ​
Określenie „aktywność fizyczna” nie powinno być mylone z „ćwiczeniami”.
​ ​
Aktywność fizyczna to nie tylko trening, który trzeba wykonać na siłowni czy uprawianie dyscypliny sportowej. To wszelkiego rodzaju ruch np. kiedy wchodzisz po schodach, idziesz po zakupy, spacerujesz, sprzątasz, majsterkujesz czy bawisz się z dziećmi – jesteś AKTYWNY FIZYCZNIE!
​ ​
Warto być aktywnym, ruszać się wszędzie tam, gdzie się da.
Aktywność fizyczna:

• spowalnia starzenie się organizmu
  • zapobiega zaburzeniom układu nerwowego
  • chroni układ sercowo-naczyniowy
  • pomaga utrzymać prawidłową ruchomość stawów
  • poprawia nastrój
  • zwiększa pewność siebie
  • ułatwia zasypianie.

30 minut aktywności fizycznej to:

• koszenie kosiarką spalinową – 167 kcal
  • odśnieżanie przy pomocy łopaty – 223 kcal
  • mycie samochodu – 167 kcal
  • odkurzanie – 75 kcal
  • wchodzenie po schodach – 425 kcal
  • szybki marsz – 300 kcal
  • powolny spacer – 90 kcal
  • prasowanie – 131 kcal
  • gotowanie – 59 kcal
  • zmywanie naczyń – 72 kcal.
    ​ ​

Mówiąc o umiarkowanej intensywności aktywności fizycznej mamy na myśli np. dynamiczny chód bądź jazdę na rowerze, szybki taniec, aqua aerobik czy prace w ogrodzie tj. grabienie czy przycinanie krzewów.
​ ​
Natomiast intensywny wysiłek fizyczny to m.in. bieganie, szybki chód, szybka jazda na rowerze, pływanie, aerobik, gra w tenisa ziemnego czy ciężkie prace w ogrodzie typu rąbanie drewna.
​ ​
Mimo rosnącej świadomości korzystnego wpływu aktywności fizycznej na zdrowie wciąż co trzeci Polak nie podejmuje żadnej aktywności fizycznej.
​ ​
Większość osób, które zmniejszyły swoją aktywność, deklaruje pojawienie się negatywnych skutków braku ruchu m.in.:

• na samopoczucie (74%),
  • na zdrowie (65%),
  • na sylwetkę (61%).

Najczęściej wybieranym sportem ćwiczących Polaków jest:

• jazda na rowerze – aż 36% trenujących Polaków wybiera właśnie tę aktywność na świeżym powietrzu
  • gimnastyka czy aerobik, które można wykonywać również w domu (28%);
  • jogging (27%)
  • spacery (26%).

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca:

• min. 60 minut dziennie umiarkowanej lub intensywnej aktywności fizycznej dla dzieci i młodzieży,
  • 150 do 300 minut umiarkowanej aktywności fizycznej lub 75 minut intensywnej aktywności fizycznej w tygodniu dla dorosłych,
  • kobietom w ciąży i po porodzie bez przeciwwskazań lekarskich do wykonywania aktywności fizycznej podejmowanie regularnej aktywność fizyczną o umiarkowanej intensywności przez co najmniej 150 minut w tygodniu, w tym ćwiczeń aerobowych i wzmacniających mięśnie – aktywność fizyczna w ciąży niesie ze sobą wiele korzyści zarówno dla mamy, jak i dziecka (pod warunkiem, że ciąża nie jest zagrożona)
  • seniorom o słabej mobilności 3 lub więcej dni w tygodniu podejmować aktywność fizyczną w celu poprawy równowagi i zapobiegania upadkom.

Statystyczny Polak wypija każdego dnia około 1,6 litra płynów. To stanowczo za mało.

Dzienne zapotrzebowanie na wodę, to dla:
– mężczyzn – 2,5 l,
– kobiet – 2 l.
​ ​
Aby nawodnić organizm najlepiej sprawdzi się woda.
Pij płyny regularnie przez cały dzień, nawet jeśli nie czujesz pragnienia.
​ ​
Polacy niechętnie piją zwykłą wodę.
Stanowi ona tylko 28% zamiast 80% wszystkich spożywanych płynów.

Pamiętaj!
W czasie zwiększonego wysiłku fizycznego, upałów i treningów zapotrzebowanie na wodę rośnie.
Ważne jest nie tylko regularne nawadnianie, ale także dieta bogata w warzywa i owoce, źródło witamin i soli mineralnych.

Źródło informacji: https://www.facebook.com/akademianfz