3 miejsce „Agrobiznesu” w rankingu szkół rolniczych

W dniu 20 kwietnia 2012 r. na terenie kampusu Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie odbył się etap okręgowy XXXVI edycji Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych. Olimpiada ta już kolejny rok z rzędu okazała się owocna dla Zespołu Szkół Kształtowania Środowiska i Agrobiznesu w Giżycku. Uczniowie technikum zdobyli 3 miejsce w rankingu szkół rolniczych w okręgu warmińsko-mazurskim.
Od 36 lat komitet okręgowy Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych popularyzuje wśród młodzieży wiedzę fachową z zakresu rolnictwa i ochrony środowiska.

Eliminacje szkolne odbywają się w 9 blokach tematycznych: architektura krajobrazu, produkcja roślinna, produkcja zwierzęca, ogrodnictwo, mechanizacja rolnictwa, agrobiznes, żywienie człowieka i gospodarstwo domowe, leśnictwo i ochrona i inżynieria środowiska.

W XXXVI edycji olimpiady wiedzy i umiejętności rolniczych na szczeblu szkolnym wzięło udział 2250 uczniów ostatnich klas 44 szkół średnich naszego okręgu. Po eliminacjach szkolnych, do rywalizacji na szczeblu okręgowym w Olsztynie zakwalifikowano 160 uczniów w 6 blokach tematycznych. Uczniowie z pozostałych trzech bloków (leśnictwo, ogrodnictwo oraz ochrona i inżynieria środowiska) wzięli udział w eliminacjach okręgowych przeprowadzanych w SGGW w Warszawie.

Blok architektury krajobrazu pojawił się na olimpiadzie dopiero drugi raz i po zeszłorocznym ogromnym sukcesie (uczniowie ZSKŚiA zajęli I, II i III miejsce w etapie okręgowym) z Olsztyna ponownie wrócili z tarczą. Trzy uczennice, które zakwalifikowały się do etapu okręgowego, zajęły miejsca nagradzane. Dwie z nich zajęły I i III miejsce, torując sobie tym samym drogę dalej, do etapu centralnego jako reprezentacja naszego województwa!

Laureatkami etapu okręgowego zostały:
I   miejsce Anna Tyska  z klasy IV TAK
III miejsce Agnieszka Lesisz z klasy IV TAK
V miejsce Agata Taraszkiewicz z klasy IV TAK

Z sukcesami powrócili również uczniowie startujący w bloku ochrona i inżynieria środowiska. Przemysław Kamiński z klasy III TIŚiM zajął IV miejsce, a Damian Sulej z klasy IV TIŚiM zajął VI miejsce. Obaj będą reprezentować szkołę i okręg na eliminacjach centralnych.

W tym roku eliminacje centralne odbędą się 1 i 2 czerwca w Zespole Szkół Miętnem k/Garwolina (województwo mazowieckie). Finaliści otrzymają także indeks na wybraną przez nich uczelnię. Trzymamy kciuki za dalsze sukcesy i gratulujemy!