Światowy Dzień AIDS (World AIDS Day) to święto obchodzone corocznie 1 grudnia od 1988 roku z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Celem obchodów jest zwrócenie uwagi na problem, jaki stanowi zakażenie wirusem HIV oraz solidaryzowanie się z ludźmi dotkniętymi AIDS. Jest to bardzo ważna data, która integruje wiele działań związanych z profilaktyką HIV/AIDS, podejmowanych na całym świecie.
Wirusy HIV-1 i HIV-2 występują naturalnie w populacjach małp afrykańskich, odpowiednio: szympansów i mangab szarych. Udowodniono, że ludzka epidemia powstała w wyniku przeniesienia małpich wirusów do populacji ludzkiej. Najprawdopodobniej miało to związek z częstą w niektórych regionach Afryki praktyką polowania na małpy w celach konsumpcyjnych – „teoria zranionego myśliwego”. Uważa się, że poprzez skaleczenie do krwiobiegu jednego z myśliwych dostała się krew świeżo upolowanego zwierzęcia, w konsekwencji zaraził się on HIV. HIV należy obecnie do najlepiej poznanych wirusów, ale charakteryzuje się dużą zmiennością, która może się objawiać nawet u jednego pacjenta (w różnych okresach rozwoju choroby).
HIV i AIDS w Polsce – dane Państwowego Zakładu Higieny od początku epidemii (1985 r.) do 30 czerwca 2015 roku:
• 19.299 zakażonych ogółem,
• 3.262 zachorowań na AIDS,
• 1.283 chorych zmarło.
W październiku 2015r. leczeniem ARV objętych było około 8420 pacjentów, w tym 111 dzieci. Leczenie jest prowadzone i finansowane w ramach programu zdrowotnego Ministerstwa Zdrowia.
Test w kierunku HIV jest jedyną metodą dowiedzenia się, czy doszło do zakażenia. Powszechnie dostępne w laboratoriach diagnostycznych są testy wykrywające obecność przeciwciał zarówno przeciwko HIV-1, jak i HIV-2 (niezwykle rzadko występującego w Polsce), oparte na metodzie ELISA (EIA). Są to tak zwane testy przesiewowe. Test polega na pobraniu niewielkiej próbki krwi (nie trzeba być na czczo). Na wynik testu przesiewowego oczekuje się najczęściej od jednego do kilku dni, w zależności od tego, gdzie wykonuje się test.
Światowy Dzień AIDS przypomina, że epidemia to problem wciąż aktualny. Warto działać na rzecz jego rozwiązania także przez pozostałe dni w roku – poznając i upowszechniając informacje na temat HIV/AIDS, sposobów ograniczania ryzyka zakażenia, testując się w kierunku HIV, działając bez uprzedzeń w życiu prywatnym i zawodowym oraz solidaryzując się z osobami, które cierpią z tego powodu.
PUNKTY KONSULTACYJNO-DIAGNOSTYCZNE
w woj.warmińsko-mazurskim
Wojewódzka Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Olsztynie
ul. Żołnierska 16
10-561 Olsztyn
tel. (89) 527 95 00 wew. 359
pokój nr 15 (parter)
Godziny pracy: wtorek i czwartek od godz. 15.00 do 18.00
Punkt Konsultacyjno – Diagnostyczny przy Poradni Dermatologiczno – Wenerologicznej Szpitala Wojskowego w Ełku
ul. Kościuszki 30
19-300 Ełk
pokój nr 209 (I piętro)
Godziny pracy: czwartek 15.00 – 17.00