W dniach 13-14 kwietnia br. odbyły się Dni Otwarte w Zespole Szkół Kształtowania Środowiska i Agrobiznesu w Giżycku, na które przybyło wielu gimnazjalistów klas trzecich z całego powiatu. Spotkanie z młodzieżą, ich rodzicami i nauczycielami rozpoczęło się od zwiedzania budynku szkoły. Gimnazjalistów oprowadzali uczniowie ZSKŚiA, co z pewnością dodało im otuchy.
Stwierdzili, że nie czuli się tak obco, a nawet byli mile zaskoczeni ciepłym przyjęciem. Podczas zwiedzania mieli szansę spotkać się z nauczycielami szkoły ponadgimnazjalnej oraz wyrobić sobie zdanie na temat stanu klasopracowni i ich zaopatrzenia w pomoce naukowe.
Młodzież i nauczyciele ZSKŚiA zorganizowali wiele atrakcji dla zwiedzających szkołę gości. Największe wrażenie wywarł na nich pokaz akrobatyczny, nad którym pieczę sprawowali nauczyciele wychowania fizycznego. Równie istotne były dekoracje związane z prezentacjami poszczególnych zawodów, często ujęte w nieco żartobliwym tonie. Uwagę skupiała niebieska betoniarka, stojąca w centralnej części holu głównego szkoły, reprezentująca młodzież kształcącą się w zawodzie technik budownictwa. Z kolei uczniowie, kształcący się w zawodzie technik inżynierii środowiska i melioracji, zaprezentowali urządzenia, których nazwy niewiele mówią przeciętnemu Kowalskiemu, a brzmią dość interesująco, jak: Aparat Stokesa AS, Aparat Vieata AV, teodolit i niwelator. Otwarty w bieżącym roku szkolnym oddział, kształcący uczniów w zawodzie technik systemów i urządzeń energetyki odnawialnej, zaprezentował z kolei hity naszych czasów: kolektor słoneczny płaski oraz wiatrak suchy. Uczniowie kształcący się w zawodzie technikum rolniczego przedstawili modele maszyn rolniczych oraz stworzyli przepiękny bukiet zbożowy. Z kolei reprezentanci oddziału kształcącego w zawodzie technikum architektury krajobrazu pochwalili się swoimi pracami, wykonanymi w ramach zajęć projektowych lub kół zainteresowań. Bezkonkurencyjną atrakcją okazał się szkolny sklepik Pegaz. W bieżącym roku szkolnym funkcjonuje on jako innowacja pedagogiczna w ramach projektu Ekonomia w praktyce. W sklepiku pracują uczniowie kształcący się w zawodzie technik agrobiznesu. Nabywają i doskonalą tym samym umiejętności potrzebne do prowadzenia własnej działalności gospodarczej.
Uwagę zwiedzających przykuła tablica promująca zajęcia pozalekcyjne szkoły. Wśród nich wymienić należy m. in.: zajęcia muzyczne, kółko artystyczne, szkolne koło geograficzne, zajęcia tenisa stołowego, koło chemiczne, koło fizyczne, zajęcia ekologiczne, zajęcia z obrony cywilnej, szkolne koło wolontariatu, koło florystyczne, koło rysunkowo-projektowe, uczniowski klub sportowy „Technik” oraz Bractwo Chodzikowe. Poza tym szkoła prowadzi zajęcia, pozwalające uczniom nadrobić zaległy (z jakiegoś powodu) materiał.
Wyśmienita zabawa oraz atmosfera towarzyszyła przez cały czas trwania dni otwartych.
Tekst: Anna Górska