12 października – Światowy Dzień Reumatyzmu

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Reumatyzmu. Wszystkim osobom zmagającym się z chorobami reumatycznymi życzmy dużo zdrowia, długotrwałej remisji i braku objawów choroby!

Na całym świecie chorych na choroby reumatyczne jest ponad 50 milionów. Choroby o podłożu reumatoidalnym są jednym z najpoważniejszych problemów zdrowotnych na świecie. Choroby reumatyczne to jednak nie tylko „reumatyzm” kojarzony powszechnie ze starością i zmianami zwyrodnieniowymi stawów. Dotykają one ludzi niezależnie od wieku, często również osoby młode.

Reumatyzm to ponad 200 różnych schorzeń, które różnią się przyczynami, objawami i przebiegiem. Jednymi z najczęstszych są:
młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów (MIZS),
reumatoidalne zapalenie stawów (RZS),
toczeń rumieniowaty układowy (SLE),
zesztywniające zapalenia stawów kręgosłupa (ZZSK).

Późno zdiagnozowana i źle leczona choroba może w ciągu kilku lat doprowadzić do niepełnosprawności, pozbawiając pacjentów możliwości pracy zawodowej, a nawet samodzielnego funkcjonowania. Wszystkie choroby reumatyczne charakteryzują się przewlekłym, nawracającym bólem.

Choroby o podłożu reumatoidalnym należą do grupy chorób autoimmunologicznych, co oznacza, że układ odpornościowy człowieka z nieznanych przyczyn zwraca się przeciwko własnym tkankom. Ich geneza nie została do końca poznana. Jeszcze do niedawna możliwości leczenia tych chorób były ograniczone. Przełomem w terapii było wprowadzenie w 1998 r. leków biologicznych, działających bezpośrednio na układ immunologiczny i osłabiających jego agresywne działanie na własne tkanki.

 

 

Źródło: Stowarzyszenie 3majmy się razem, https://www.facebook.com/rzsporozmawiajmy