79. rocznica operacji „Ostra Brama”

Operacja „Ostra Brama” rozpoczęła się w nocy z 6 na 7 lipca 1944 r., a jej celem było wyzwolenie Wilna z rąk Niemców przez żołnierzy Armii Krajowej. Kilkudniowe zmagania prowadzone wspólnie z Armią Czerwoną doprowadziły 13 lipca 1944 r. do zajęcia miasta. W boju poległo co najmniej 550 Polaków. Sowieci po zakończeniu walk aresztowali i uwięzili dowódców operacji, podobny los spotkał wielu żołnierzy, którzy zostali uwięzieni lub zesłani na Syberię. Niedługo potem Sowieci podstępnie aresztowali polskich dowódców i zaczęli rozbrajanie żołnierzy AK.

W niedzielę 9 lipca 2023 r. w kościele pw. św. Kazimierza Królewicza w Giżycku w 79. rocznicę wydarzenia odbyło się uroczyste nabożeństwo w intencji poległych Żołnierzy Armii Krajowej walczących o wyzwolenie Wilna w lipcu 1944 roku.
W uroczystych obchodach wzięli m.in. udział: Starosta Giżycki Mirosław Dariusz Drzażdżewski, Burmistrz Giżycka Wojciech Karol Iwaszkiewicz, Zastępca Dowódcy 15 GBZ płk Adam Koniuk oraz Andrzej Szocik ze Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koło w Giżycku. Podniosły charakter nadawały swoją obecnością poczty sztandarowe. Nabożeństwo przeprowadzili Ks. Biskup Pomocniczy dr Dariusz Zalewski, Ks Kanclerz dr Marcin Maczan oraz Ks. Proboszcz dr Maciej Gilewski.
Każdego roku tej wyjątkowej historycznej daty pilnowała giżycczanka śp. dr Jadwiga Borkowska-Żurek, która dbała o pamięć poległych w Wilnie i przekazywanie tradycji kolejnym pokoleniom.

Źródło informacji: https://gizycko.pl/wilno-1944-relacja-7961/