Zawody Speedcubingowe w I LO w Giżycku

22 lipca br. w I Liceum Ogólnokształcącym im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Giżycku odbyły się pierwsze oficjalne zawody speedcubingowe – czyli w układaniu różnych rodzajów kostki Rubika oraz układanek logicznych na czas.

To wydarzenie zostało zorganizowane przez Martę Duraj oraz Łukasza Dubickiego. Marta jest uczennicą I LO w Giżycku, natomiast Łukasz jest studentem 4 semestru na kierunku Informatyka Algorytmiczna na Politechnice Wrocławskiej. W wydarzeniu wzięło udział 68 zawodników nie tylko z Polski, ale również z Kanady i Słowacji. Najmłodszy zawodnik miał 6 lat, a najstarszy 54 lata.

Zostało przeprowadzonych 8 różnych oficjalnych konkurencji, między innymi klasyczna 3×3, mniejsza 2×2, pyraminx, skewb, clock, square-1, w których średnia z ułożeń jest liczona po usunięciu najgorszego i najlepszego czasu z pięciu uzyskanych czasów podczas rundy. Odbyły się także trudniejsze konkurencje takie jak kostka 4×4 bez patrzenia oraz 3×3 wiele kostek bez patrzenia, w których liczy się najlepsze pojedyncze ułożenie. Konkurencje bez patrzenia polegają na tym, że zawodnik dostaje kostkę lub wiele kostek, musi ją zapamiętać i ułożyć z zasłoniętymi oczami, a czas ułożenia jest liczony od momentu, gdy zawodnik zobaczy kostkę, wliczając zapamiętanie i ułożenie całej kostki.

Główną konkurencją była kostka square-1, jest to zmiennokształtna układanka, której celem jest na początku powrócenie pomieszanej kostki do kształtu sześcianu a następnie dopasowanie kolorystyczne wszystkich ścianek. Konkurencję tę wygrał mistrz Europy, były rekordzista świata, Michał Krasowski ze średnią 6,56 sekundy, na drugim miejscu znalazł się mieszkaniec Olsztyna Maciej Spirydowicz ze średnią 8,08 sekundy, natomiast na trzecim miejscu znalazł się organizator tych zawodów – Łukasz Dubicki – ze średnią 9,93 sekundy.

W najbardziej znanej konkurencji 3x3x3 zwyciężył siedmioletni Teodor Zajder ze średnią 8,79 sekundy, na drugim miejscu znalazł się jego starszy brat – Stefan Zajder – ze średnią 9,13 sekundy, natomiast podium zostało zamknięte przez Michała Krasowskiego ze średnią 9,21 sekundy.

W następnej konkurencji 2x2x2 zwyciężył Teodor Zajder ze średnią 1,46 sekundy, na drugim miejscu ponownie znalazł się jego brat Stefan, natomiast na trzecim miejscu znalazł się Łukasz Dubicki.

W układance logicznej Clock podium składało się z Kazimierza Cywińskiego na pierwszym miejscu, Krzysztofa Bobera na drugim oraz Przemysława Rogalskiego na trzecim.

W konkurencji Pyraminx sensacyjnie wygrał Aleksander Arefiew pokonując rekordzistę Polski, Jakuba Hibszera, który znalazł się na drugim miejscu oraz Piotra Olszewskiego na trzecim.

W konkurencji Skewb bez większych zaskoczeń mistrz Europy, Cezary Mach, zdobył pierwsze miejsce, na drugim miejscu znalazł się Michał Krasowski, a podium zamknął Wojciech Piórczyński.

W konkurencji 4x4x4 Bez Patrzenia zwyciężył Mistrz Polski w tej konkurencji, Kamil Przybylski, na drugim miejscu uplasował się Słowacki delegat WCA, Šimon Borovský, natomiast na trzecim miejscu znalazł się Patryk Milewczyk.

W ostatniej konkurencji 3x3x3 Wiele Kostek Bez Patrzenia podium składało się z Mistrza Europy oraz delegata WCA Krzysztofa Bobera, który zapamiętał i ułożył 44 kostki 3x3x3 w godzinę, na drugim miejscu był Arkadiusz Żynel z wynikiem 16 kostek w około 54 minuty, a na trzecim miejscu znajdował się Michał Wroński z tym samym dorobkiem punktowym lecz z czasem około 58 minut.

Najszybszym pojedynczym ułożeniem kostki 3x3x3 na tych zawodach może się pochwalić Teodor Zajder, układając kostkę Rubika w 6,5 sekundy.

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!!!

Źródło informacji: I Liceum Ogólnokształcące im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Giżycku