Uwaga! Dziś i jutro prawdopodobne burze, ulewny deszcz i silny wiatr

W związku z prognozami Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Państwowy Instytut Badawczy (IMGW), dotyczącymi możliwości wystąpienia burz z bardzo silnymi opadami deszczu, w 11 województwach, w tym warmińsko-mazurskim, został uruchomiony Alert Rządowego Centrum Bezpieczeństwa (RCB).

od dnia 29.05.2024 r. od godz. 07:30 do dnia 30.05.2024 r. do godz. 07:30
W dzień zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady deszczu i burze, lokalnie z gradem. Prognozowana wysokość opadów w czasie burz od 20 mm do 30 mm, miejscami do 40 mm. Temperatura maksymalna od 19°C na północnym zachodzie do 28°C na wschodzie. Wiatr słaby, przeważnie z kierunków wschodnich. W czasie burz porywy wiatru do 90 km/h. W nocy zachmurzenie umiarkowane i duże. Przelotne opady deszczu, miejscami burze, lokalnie z gradem. Prognozowana wysokość opadów w czasie burz od 10 mm do 20 mm. Silne zamglenie, lokalnie mgła ograniczająca widzialność do 200 m. Temperatura minimalna od 12°C do 14°C. Wiatr słaby, wschodni i południowo-wschodni. W czasie burz porywy wiatru do 90 km/h.

od dnia 30.05.2024 r. od godz. 07:30 do dnia 31.05.2024 r. do godz. 07:30
W dzień zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady deszczu. Miejscami burze i grad. Prognozowana wysokość opadów w czasie burzy od 25 mm do 40 mm, lokalnie do 50 mm. Temperatura maksymalna od 23°C na północnym zachodzie do 29°C na wschodzie. Wiatr przeważnie słaby, wschodni i południowo-wschodni. W czasie burzy porywy wiatru do 90 km/h. W nocy zachmurzenie przeważnie duże. Przelotne opady deszczu, możliwa burza i grad. Prognozowana wysokość opadów deszczu w czasie burzy od 10 mm do 20 mm. Miejscami mgły ograniczające widzialność do 200 m. Temperatura minimalna od 14°C do 16°C. Wiatr słaby, z kierunków wschodnich. W czasie burzy porywy wiatru do 70 km/h.

Pamiętaj, aby:

• usunąć z parapetów i podwórek wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr;
  • przeparkować samochody w bezpieczne miejsce, jeżeli wcześniej były zaparkowane pod drzewami;
  • zapewnić bezpieczeństwo swoim zwierzętom, zwłaszcza tym przebywającym na zewnątrz;
  • przygotować oświetlenie zastępcze – latarki z zapasem baterii. Wiatr może uszkodzić linie energetyczne;
  • uważać podczas jazdy samochodem, po pierwsze ze względu na mogące się łamać konary i drzewa, po drugie – przy wyjeździe z osłoniętej drogi na otwartą przestrzeń istnieje ryzyko zdmuchnięcia samochodu.

O przypadkach, które mają lub mogą mieć znaczenie dla bezpieczeństwa, należy niezwłocznie informować straż pożarną, dzwoniąc pod numer alarmowy 112.

Fot. Pixabay

Źródło informacji:

• Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy, Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich – Wydział w Szczecinie