Informacje o planowanym remoncie mostu obrotowego

Jak informowaliśmy Państwa wcześniej, pod koniec ubiegłego roku wykonana została doraźna naprawa mostu obrotowego po uszkodzeniu przyczółków w trakcie przebudowy kanału. Zgodnie z ekspertyzą techniczną dopóki nie zostanie przeprowadzona gruntowna przebudowa, most nie może być otwierany częściej niż trzy razy w ciągu dnia. Na ten cel Powiat Giżycki pozyskał dofinansowanie z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych w kwocie ok 6,5 mln zł.

14 maja 2024 r. Powiat Giżycki zawarł umowę z wykonawcą na realizację inwestycji pod nazwą: „Przebudowa mostu obrotowego w ciągu ul. Moniuszki i Olsztyńskiej nad Kanałem Łuczańskim w Giżycku”, za wynagrodzenie 6 700 555,95 zł. Przedmiotem zadania jest przebudowa mostu obrotowego w systemie zaprojektuj i buduj.

Planowany termin zakończenia zadania: czerwiec 2025 r.

Zadanie podzielone jest na etapy:

Etap I obejmuje prace projektowe – wykonanie badań, pomiarów, sporządzenie dokumentacji projektowej, uzyskanie wszystkich niezbędnych uzgodnień, zgód i pozwoleń

Etap II – roboty budowlane przewidują przebudowę podpór – przyczółków mostu wraz z fundamentami oraz wykonanie prac remontowo-modernizacyjnych konstrukcji przęsła, mechanizmu obrotowego mostu oraz budynku sterówki mostu. Realizacja tego etapu będzie polegała więc m.in na:

• demontażu z przyczółków mostu i przeniesienie go na brzeg kanału lub na barki,
  • rozbiórce nawierzchni bitumicznej oraz podbudowy w bezpośrednim sąsiedztwie obu przyczółków oraz rozbiórce chodników sąsiadujących z przyczółkami,
  • demontażu mechanizmu obrotowego przęsła;
  • demontażu łożysk;
  • rozebraniu budynku sterowni mechanizmu obrotowego;
  • oczyszczeniu stalowej konstrukcji przęsła;
  • wykonaniu nowych przyczółków mostu;
  • montażu i wbudowaniu mechanizmu obrotowego przęsła po konserwacji i regeneracji;
  • odbudowie budynku sterowni mechanizmu obrotowego mostu
  • montażu nowych zapór drogowych i sygnalizacji (blokujących wjazd na most podczas cyklu obracania przęsła – otwierania mostu dla ruchu wodnego) na dojazdach do mostu;

Na czas realizacji przebudowy ruch pieszy będzie odbywał się kładką nad Kanałem Łuczańskim a samochodowy ul. Obwodową.

most obrotowy