Bezpłatne badania w kierunku nowotworu płuca

logo-na-stronęJuż od 18 lipca br. mieszkańcy województwa warmińsko-mazurskiego mogą wykonać bezpłatne badania tomografii komputerowej klatki piersiowej w ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych – Program Badań w Kierunku Wykrywania Raka Płuca. Mieszkańcy powiatów: giżyckiego, lidzbarskiego, gołdapskiego, oleckiego, nowomiejskiego, ostródzkiego, węgorzewskiego, ełckiego, elbląskiego oraz miasta Elbląg będą mogli skorzystać z darmowych badań w centrach Affidea Olsztyn (przy ulicy Niepodległości 44 oraz ulicy Żołnierskiej 18a).

Rak płuc – główną przyczyną zgonów z powodu nowotworu

Nowotwory są chorobą cywilizacyjną. W szczególności nowotwór płuca, na który co roku choruje aż 22 tysiące osób. Wczesny rak płuca przebiega zazwyczaj bezobjawowo. Niestety, w 70% przypadków choroba rozpoznawana jest w stadium rozsiewu lub miejscowego zaawansowania, co objawia się kaszlem, krwiopluciem czy też nawracającym zakażeniem dolnych dróg oddechowych. Oznacza to, że na najskuteczniejsze, operacyjne leczenie raka płuca w większości zachorowań jest już za późno.

Wielkim problem w przypadku raka płuca jest fakt, iż jest on za późno wykrywany. Dzieje się tak, między innymi z tego powodu, że wielu chorych lekceważy pierwsze objawy tej choroby, traktując przewlekły kaszel czy utrzymującą się chrypkę jak zwykłe schorzenie. Często diagnoza przychodzi na etapie w którym na skuteczne leczenie jest już za późno. Dlatego profilaktyka połączona z odpowiednią diagnostyką to klucz w skutecznej walce z tym niebezpiecznym nowotworem – wyjaśnia Elzbieta Kozik, Prezes Stowarzyszenia Polskie Amazonki Ruch Społeczny, jedna z inicjatorek kampanii mającej na celu zwiększanie świadomości raka płuca Hamuj Raka! Daj szansę płucom!

Bezpłatne badania tomografii komputerowej w ramach Programu oferowane mieszkańcom wybranych powiatów województwa warmińsko-mazurskiego skierowane są do osób między 50 a 70 rokiem życia, które palą lub paliły w przeszłości, przez minimum 20 lat 1 paczkę papierosów lub innych wyrobów tytoniowych dziennie. Niskodawkowa tomografia komputerowa jest obecnie najmniej obciążającym i najczulszym badaniem w kierunku nowotworu płuca.

Nowotwór płuca – czynniki ryzyka

Zapadalność na nowotwór rośnie po 40. roku życia. W 85% przypadków, przyczyniamy się do tego my sami, co związane jest z paleniem tytoniu, który zwiększa ryzyko zachorowania aż o 15-30 razy! Kolejnym z ważnych czynników rakotwórczych jest również dieta bogata w produkty mięsne, w szczególności czerwone mięso. Istotne jest również bezpieczeństwo zdrowotne w miejscu pracy, ponieważ szkodliwe czynniki zawodowe takie jak promieniowanie ultrafioletowe, benzen, formaldehyd czy gazy spalinowe mogą drastycznie przyczyniać się do powstawania choroby.

Skuteczna profilaktyka

Jak w przypadku większości nowotworów, odpowiednio wczesne wykrycie raka płuc połączone z profilaktyką dają szansę na całkowite wyleczenie. Na początek, warto zrezygnować z palenia oraz od razu zwrócić się do lekarza, gdy zauważy się niepokojące objawy – niecodzienny kaszel czy chrypę.

Gdy skorygujemy już nasze nawyki, warto zainteresować się również profesjonalną diagnostyką. Mowa o tomografii komputerowej klatki piersiowej, która jest obecnie najdokładniejszym oraz kluczowym badaniem, pozwalającym na ocenę płuc i innych narządów. – Skuteczność leczenia raka płuc to przede wszystkim nowoczesne metody wczesnego wykrywania. Badanie tomografem komputerowym jest bezbolesne, nieinwazyjne i w pełni bezpieczne, a wykrycie choroby we wczesnym stadium niemal w 100% gwarantuje całkowite wyleczenie mówi dr Wojciech Sucharski z Centrum Diagnostycznego Affidea w Olsztynie. – To już kolejny rok, kiedy pacjenci mogą do nas przyjechać i korzystać z bezpłatnych badań w ramach „Programu badań w kierunku wykrywania raka płuca” w placówkach Affidea – dodaje Adam Żmudziński, Dyrektor Regionu Warmińsko-Mazurskiego.

(kliknij w plakat, aby go powiększyć)

plakat-płuca