Dofinansowanie na automatyzacje i robotyzacje MŚP

Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa z Warmii i Mazur mają szansę na dofinansowanie nawet do 3 milionów złotych na inwestycje w nowoczesne technologie! Poziom wsparcia może sięgać do 85% wartości projektu.

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości ogłosiła nabór w ramach programu „Automatyzacja i robotyzacja w MŚP”, który potrwa do 26 września 2024 roku i jest finansowany z Funduszy Europejskich dla Polski Wschodniej 2021-2027 (FEPW).

Dlaczego warto skorzystać z programu?
Automatyzacja i robotyzacja to kluczowe elementy transformacji w kierunku Przemysłu 4.0, co potwierdzają eksperci z PARP w publikacji „Perspektywy rozwoju siedemnastu branż polskiej gospodarki”. Cyfryzacja, automatyzacja i robotyzacja są obecnie najważniejszymi trendami, które umożliwiają poprawę efektywności, obniżenie kosztów produkcji oraz dostosowanie się do dynamicznie zmieniających się warunków rynkowych i oczekiwań klientów.

Kto może ubiegać się o dofinansowanie na „Automatyzacje i robotyzacje w MŚP”?
O wsparcie mogą ubiegać się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) prowadzące działalność gospodarczą na terenie Polski Wschodniej, obejmującej województwa: lubelskie, podkarpackie, podlaskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie oraz część województwa mazowieckiego (z wyłączeniem regionu warszawskiego stołecznego).

Na co można przeznaczyć dofinansowanie?
Dofinansowanie na „Automatyzacje i robotyzacje w MŚP” może zostać przeznaczone na:

• przeprowadzenie audytu technologicznego i diagnozy dojrzałości cyfrowej oraz
  • opracowanie mapy drogowej transformacji w kierunku Przemysłu 4.0.,
  • zakup automatów, robotów, maszyn, urządzeń i oprogramowania,
  • wsparcie procesu instalacji i wdrożenia nabytych aktywów poprzez szkolenia i doradztwo.

Koszty kwalifikujące się na dofinansowanie na „Automatyzacje i robotyzacje w MŚP”:

• koszty usług doradczych związanych z audytem technologicznym i opracowaniem mapy drogowej,
  • koszty nabycia środków trwałych (inne niż nieruchomości zabudowane i niezabudowane),
  • koszty nabycia oprogramowania i innych wartości niematerialnych (patenty, licencje, know-how),
  • koszty robót i materiałów budowlanych związanych z instalacją maszyn i urządzeń,
  • koszty usług szkoleniowych,
  • koszty ustanowienia i utrzymania zabezpieczenia zaliczki.

Proces realizacji projektu:
Projekt powinien obejmować automatyzację lub robotyzację co najmniej jednego z etapów produkcji:

• przekształcanie nakładów pracy i środków w produkty,
  • magazynowanie surowców,
  • transport wewnętrzny,
  • kontrolę jakości wyprodukowanych produktów oraz pakowanie.

Kryteria wyboru projektów:
Aby projekt został zakwalifikowany na dofinansowanie na „Automatyzacje i robotyzacje w MŚP”, musi spełniać następujące kryteria:

• kwalifikowalność wnioskodawcy,
  • realizacja projektu na terenie Polski Wschodniej,
  • zgodność projektu z zakresem i celem działania,
  • innowacyjność projektu,
  • potencjał wnioskodawcy do realizacji projektu,
  • racjonalność i uzasadnienie wydatków,
  • zgodność projektu z zasadą równości kobiet i mężczyzn oraz zasadą zrównoważonego rozwoju.

Wsparcie finansowe:
Łączny budżet naboru wynosi 100 mln zł, a poziom wsparcia może sięgać do 85% wartości projektu. Maksymalna wartość dofinansowania na koszty związane z przeprowadzeniem audytu technologicznego oraz opracowaniem mapy drogowej wynosi 70 tys. zł.

Jak składać wnioski?
Szczegółowe informacje dotyczące naboru oraz dokumentacja konkursowa są dostępne na stronie PARP: https://www.fepw.gov.pl/