W dniu 2 października 2018 r. około 160 uczniów Zespołu Szkół Kształtowania Środowiska i Agrobiznesu obejrzało w Giżyckim Centrum Kultury film pt. „Kamerdyner”. Organizatorem przedsięwzięcia, mającego na celu przybliżenie młodzieży kontekstu historycznego zawiłych dziejów Pomorza Gdańskiego, zamieszkałego przez Polaków, Niemców i Kaszubów, był nauczyciel historii mgr Andrzej Arian.
Akcja filmu rozgrywa się w latach 1900–1945 na Kaszubach. Główny bohater filmu – tytułowy Kamerdyner, jako niemowlę przygarnięty zostaje, przez arystokatkę – Gerdę von Krauss i dorasta w pałacu von Kraussów wraz z ich dziećmi – Maritą i Kurtem. Między nim a dziewczyną rodzi się uczucie. Dzieje nieszczęśliwej miłości obojga bohaterów stają się tłem do ukazania krwawych przemian społeczno-politycznych zachodzących na terenie Pomorza Gdańskiego. Po podpisaniu Traktatu Wersalskiego gwarantującego Polsce niepodległość, pomiędzy żyjącymi od wieków obok siebie Kaszubami i Niemcami wzrasta nienawiść. Tragicznym finałem napięć pomiędzy sąsiadami jest brutalny mord popełniony przez Niemców na Kaszubach w lasach pod Piaśnicą.
Filmowe losy bohaterów zmagających się brutalną rzeczywistością i okrucieństwem działań wojennych, których ofiarami stali się bezbronni mieszkańcy Kaszub, wywarły na młodzieży ogromne wrażenie. Nie zabrakło łez wzruszenia a także głębokich przemyśleń na temat losów ludności Pomorza, targanego zawiłą historią dziejów.
mgr Andrzej Arian