Zapraszamy do przeczytania relacji z obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym: „Rocznica odzyskania niepodległości, a wraz z nią uroczyste świętowanie tego wielkiego wydarzenia dla wszystkich Polaków, na stałe wpisała się w kalendarz szkolnych uroczystości w Specjalnym Ośrodku Szkolno- Wychowawczym w Giżycku.
Ten szczególny termin przypomina nam, że nasi przodkowie nie zawsze żyli w wolnym kraju. Oddajemy dziś cześć tym, dzięki, którym po 123 latach zaborów odrodziła się niepodległa Polska, a także wszystkim, którzy bronili odzyskanej niepodległości płacąc za to krwią i życiem. A ojczyzna nasza powróciła na mapę Europy.
Dzień 8 listopada w naszej szkole miał niecodzienny charakter, bowiem uroczyście obchodzono Narodowe Święto Niepodległości. Od samego rana odczuwać można było odświętną, patriotyczną atmosferę. Na szkolnym holu widać było odświętnie ubraną społeczność szkolną, znaczna część uczniów miała symboliczne biało-czerwone kotyliony.
Uroczysty apel rozpoczął się o godzinie 11:00 w pięknie udekorowanej sali gimnastycznej. Uroczystość rozpoczęła się wspólnym odśpiewaniem Hymnu o 11:11, następnie głos zabrała pani Elżbieta Kobielska – polonistka, która wprowadziła zgromadzonych w tematykę Apelu. Kolejnym punktem uroczystości była prezentacja multimedialna przygotowana przez uczennicę klasy VIIIA Aleksandrę Gryszko pod opieką Alicja Śmierskiej- nauczyciela historii, później swoje umiejętności wokalne zaprezentował uczeń z ZED Krystian Grygojć oraz jego koledzy i koleżanki z klasy – przygotowani przez wychowawcę panią Monikę Pouch. W dalszej części uroczystego Apelu były prezentowane utwory patriotyczne, które chętnie śpiewali również zgromadzeni w sali uczniowie i nauczyciele. Podczas uroczystości z okazji Święta Niepodległości swoje umiejętności recytatorskie zaprezentowali laureaci V Konkursu Poezji Patriotycznej. 8 listopada 2019 roku w naszej szkole był udany. Połączył wszystkich, którzy wspólnie starali się pokazać, że są Polakami – patriotami. Miejmy nadzieję, że takie dni jak ten, przyczynią się do tego, by podtrzymywać w młodych ludziach więź z Ojczyzną, jej historią, kulturą i sztuką oraz tradycjami.
Serdecznie dziękujemy organizatorom tej uroczystości: paniom: Alicji Śmierskiej, Elżbiecie Kobielskiej, Ewie Ostrowskiej. Za wspaniałą dekoracje zasłużone podziękowania należą się pani Agnieszce Kurzyna i panu Witoldowi Pacześniak.”