Po pokonaniu wielu przeciwności losu i trudności związanych z wystąpieniem pandemii, udało nam się w końcu zrealizować długo planowane przedsięwzięcie. W poniedziałek 28 września 2020 r. autokar z uczniami i kadrą wychowawczą Zespołu Szkół Kształtowania Środowiska i Agrobiznesu zatrzymał się na greckiej ziemi. Zmęczeni podróżą, ale przeszczęśliwi wysiedliśmy w Leptoakryi i … zaczęliśmy śnić na jawie. Ciepło, słoneczna pogoda, cudowne widoki. Mieliśmy cel: przyjechać do Grecji i odbyć praktyki zawodowe.
Praktyki odbyły się w terminie 28.09. – 09.10.2020 r. w ramach projektu pt. „Nowoczesne praktyki zagraniczne formą podwyższenia umiejętności zawodowych uczniów techników oraz ich mobilności na krajowym i zagranicznym rynku pracy” współfinansowanego z funduszy Unii Europejskiej Programu POWER na zasadach Programu Erasmus+, sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe, Akcja 1 Mobilność edukacyjna. Uczestniczyło w nich 46 uczniów naszej szkoły. Opiekę nad nimi zapewnili organizatorzy praktyk ze strony greckiej oraz nauczyciele: Anna Daraż, Marzena Trusewicz-Żakiewicz, Andrzej Arian oraz koordynator projektu: Dariusz Radziulewicz. Byliśmy drugą grupą z naszej szkoły, która uczestniczyła w takim przedsięwzięciu.
W trakcie praktyk poszerzyliśmy wiedzę na temat swojego zawodu i tego jak wykorzystywać go w praktyce. Dużo czasu spędziliśmy w szklarni pielęgnując rośliny, z którymi dotychczas nie miałyśmy do czynienia oraz wysiewając nasiona. Mogliśmy poznać technologię produkowania deszczownic do nawadniania pól na plantacji hydroponicznej w Kalintzis – bardzo ważnych urządzeń dla greckiego rolnictwa. Byliśmy w winnicy, w której braliśmy czynny udział w zbiorze winogron. Odwiedziliśmy także winiarnię, będącą miejscem przetwórstwa winogron. Pracując przy naszym hotelu mogliśmy doskonalić umiejętności pielęgnacji trawnika, przycinania żywopłotu oraz dbania o róże. Nie obeszło się również bez wykorzystania naszej wyobraźni i talentów rysowniczych. Wykorzystaliśmy je projektując otwarte tereny zieleni oraz miejsca do rekreacji. Mieliśmy możliwość wykazać się znajomością metod organizacji robót wykończeniowych pracując przy renowacji obiektów użyteczności publicznej. W miejscowości Aigani udzielaliśmy się przy pracach remontowych w lokalnej szkole i przedszkolu. Zaowocowało to nawiązaniem przyjaźni z uczniami oraz szefem firmy budowlanej – Christosem. Jako dowód zadowolenia z wykonanej przez nas pracy oraz nawiązania więzi z dziećmi otrzymaliśmy od nich wspaniałą kartkę z podziękowaniami. Mieliśmy również okazję porozmawiać z ciekawymi osobami z branży reklamowej w Larisie. Greccy specjaliści od reklamy szczegółowo opowiedzieli nam czym się zajmują i dali wiele cennych rad, które zainspirowały nas do dalszej pracy w zawodzie technika organizacji reklamy. Udoskonalaliśmy nasze umiejętności projektowania i tworzenia ciekawych, kreatywnych projektów z branży marketingowej, graficznej i reklamowej.
Oprócz ciężkiej pracy i nauki znaleźliśmy też czas na rekreację, poznawanie kultury greckiej, kuchni oraz języka. W pamięci na pewno najdłużej pozostaną nam wycieczki, które zorganizował nasz partner zagraniczny OLYMPUS EDUCATION SERVICES. W trakcie wyjazdów mogliśmy poznać kulturę Grecką i obyczaje naszych gospodarzy. Bezapelacyjnie najlepszą częścią praktyk był rejs statkiem po Zatoce Pegasitikos, podczas którego poznaliśmy wielu nowych ludzi oraz kapitana z jego rodziną i załogą. Spędziliśmy tam cudowny dzień, podziwialiśmy widoki, tańczyliśmy na statku, pływaliśmy w morzu, obserwowaliśmy delfiny. Doświadczyliśmy wielu uroków Grecji. Zachwyciły nas klasztory, Meteory, stary zamek oraz Pantaleon. Poznałyśmy różne zwyczaje i potrawy greckie. Pogoda nam dopisywała, więc nie było problemu ze zwiedzaniem i poznaniem wielu ciekawych miejsc. Zwieńczeniem każdego dnia była kąpiel w Morzu Egejskim.
Praktyki w Grecji pokazały nam, jak wiele mamy możliwości rozwoju zawodowego, pokazały też „kawałek świata”. Teraz, ze zdobytą wiedzą i motywacją do pracy, nie zamierzamy przestawać działać!
Carpe diem! Uczniowie ZSKŚiA w Giżycku