W dniach 5-9 września br. odbył się czwarty już Międzynarodowy Spływ Kajakowy rzeką Węgorapą (Angrapą). Kilkudziesięciu uczestników (64) z całej Polski oraz z Obwodu Kaliningradzkiego (Kaliningrad, Oziersk, Czerniachowsk) przepłynęło kajakami granicę polsko-rosyjską na rzece Węgorapie (Angrapie) w miejscowości Mieduniszki.
W spływie oprócz gości z kraju i z zagranicy wzięli udział również przedstawiciele polskich i rosyjskich instytucji samorządowych, w tym Jerzy Litwinienko, Przewodniczący Rady Powiatu Węgorzewskiego, Barbara Dawcewicz, Pełnomocnik Starosty Węgorzewskiego ds. promocji, kontaktów zagranicznych i sportu oraz Teresa Petiuk, Członek Zarządu. Uroczystego otwarcia spływu na śluzie w Przerwankach dokonała pani Halina Faj, Starosta Węgorzewski. Dzięki staraniom przedstawicieli powiatu (wizy dla uczestników spływu, pozwolenia na przekroczenie granicy, sprawy logistyczne po stronie rosyjskiej, nagrody w konkursach) i miasta Węgorzewo (materiały promocyjne) oraz wsparciu samorządów Ozierska i Czerniachowska przedsięwzięcie mogło dojść do skutku.
Najważniejszy jednak wkład w organizację spływu wnieśli jego Organizatorzy, którzy pozyskali również środki (25 tys. zł) z PROW oś 4 Leader, działanie „Małe projekty” w ramach konkursów ogłaszanych przez Związek Stowarzyszeń LGD9.
Wnioskodawcą projektu był pan Krzysztof Przyłucki właściciel Folwarku Łękuk, a wspierała go w tym przedsięwzięciu pani Olga Jasinowska właścicielka Mazurskiego Biura Turystyki w Węgorzewie.
Pierwszego dnia kajakarze poznali szlak Sapiny, gdzie przyszło im zmagać się z silnym wiatrem na jez. Stręgiel. Po południu odbył się konkurs ekologiczny, w którym uczestnicy wykazali się dużą wiedzą na temat terenu Dzikich Mazur oraz zachowania się na łonie przyrody. Zebrali ponadto na rzece kilkanaście worków śmieci, w tym tak oryginalne znaleziska jak nocnik, tasak, słoik z bigosem czy olej silnikowy.
7 września Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie zorganizowało warsztaty tradycyjnych rzemiosł (garncarstwa, tkactwa i bibułkarstwa), w ramach których uczestnicy mogli własnoręcznie wykonać pamiątki inspirowane lokalnym rękodziełem ludowym. Ręczne koło garncarskie i warsztat tkacki wykazały przy tym swą wyższość nad nowoczesnymi urządzeniami, gdy przez kilka godzin w ośrodku nie było prądu.
W sobotę 8 września w Mieduniszkach, na prowizorycznym punkcie granicznym zaaranżowanym na terenie starej szkoły, odbyła się kontrola paszportowa i celna, po czym uczestnicy wsiedli do kajaków i popłynęli do Obwodu Kaliningradzkiego. Nieco później na mostku granicznym nastąpiła odprawa rosyjska. Obie przeszły bezproblemowo (jeśli nie liczyć nieprzewidzianej kąpieli jednego z rosyjskich uczestników przy wsiadaniu do kajaka).
Przepłynięcie odcinka od granicy do Ozierska (dawniej: Darkiejmy) sprawiło niektórym nieco problemów ze względu na zwalone drzewa i zatory na wodzie, ale wszyscy zachwycali się pięknem rzeki, która płynie tam w wysokim jarze. Nigdzi nie widać też śladów cywilizacji, ponieważ strefa ta nie jest dostępna bez specjalnych zezwoleń.
W Oziersku uczestnicy spływu zostali zaproszeni na koncert dziecięcego zespołu muzycznego w zabytkowym Centrum Rozwoju Twórczości Dziecięcej i Młodzieżowej, a potem na uroczystą kolację do ośrodka narciarskiego w Małych Bobrach.
W ostatnim dniu spływu przepłynieto odcinek z Krasnopolianska do Czerniachowska. Tam Angrapa jest już znacznie szersza; ma też bardziej wartki nurt. Na zakończenie wszyscy uczestnicy spływu zostali zaproszeni na obiad połączony z występem miejscowej artystki. Było też trochę czasu na zwiedzanie Czerniachowska (centrum miasta z pomnikami: Lenina i generała Barclay’a de Tolly, zamek oraz ciekawy poniemiecki pieszy most na rzece Angrapie).
Spływ Węgorapą/Angrapą to doskonały sposób na pokonywanie barier między narodami Polski i Rosji, na budowanie nowych relacji, na uczenie się siebie nawzajem. To również niezwykła przygoda, poznawanie niedostępnych na co dzień obszarów, rozwijanie ruchu turystycznego na szlaku Węgorapy.
W czerwcu 2013r. odbędzie się piąty, jubileuszowy Międzynarodowy Spływ Kajakowy Węgorapa-Angrapa.
Zapraszamy na niego już dziś!