Zapraszamy do zapoznania się z relacją uczennic klasy I B oraz koordynatorami projektu „Nauczanie i Uczenie się z ICT” z II Liceum Ogólnokształcącego im. Gustawa Gizewiusza w Giżycku z wyjazdu na wyspę Kreta.
„Nikos Kazantzakis, grecki powieściopisarz, powiedział: „Ktokolwiek postawi stopę na tej wyspie, poczuje mistyczną siłę, wewnętrzne ciepło w żyłach, życzliwość i radującego ducha”. O prawdziwości tych słów przekonały się Hanna Nosewicz i Aleksandra Stomska, uczennice klasy IB, II Liceum Ogólnokształcącego im. Gustawa Gizewiusza w Giżycku, które wraz z autorami i koordynatorami projektu Erasmus+ p. Małgorzatą Szpakowską i p. Mariolą Plaugo pojechały do największego miasta Krety – Heraklionu. Projekt Nauczanie i Uczenie się z ICT jest realizowany we współpracy z czterema szkołami europejskimi z Grecji, Słowacji, Turcji i Węgier.
W trakcie pierwszej mobilności nauczyciele i uczniowie z Grecji przywitali nas bardzo miło regionalnymi potrawami i smakołykami. Już pierwszego wieczoru przy dźwiękach ludowych instrumentów, gospodarze zaprosili nas na występ taneczny ludowego zespołu greckiego, a uczestnicy każdego kraju przedstawili prezentacje o swoim regionie i szkole wykonane za pomocą nowoczesnych narzędzi multimedialnych. Podczas wspólnych warsztatów poznaliśmy program Edmodo wykorzystywany do współpracy oraz komunikacji „w chmurze” między uczniami, nauczycielami i rodzicami. Na lekcji informatyki przeszkoliliśmy się w sposobach wykorzystywania chmury Google i ćwiczyliśmy użycie programów Google Form, Google Sheets, WordPress. Mieliśmy szansę przyjrzeć się z bliska tworzeniu modeli w technologii druku 3D podczas wizyty w zakładzie pracy CommonLab, a także innym nowoczesnym technologiom wykorzystywanym w nauczaniu, medycynie, elektronice, budownictwie i życiu codziennym. Poznaliśmy pracę naukowców z „Instytutu Technologii i Badań” – centrum badawczego na Heraklionie, gdzie prowadzi się badania na skalę europejską z dziedziny informatyki, mikroelektroniki, genetyki, robotyki itd.
Nie zabrakło też czasu na zwiedzanie i wycieczki, podczas których odkryliśmy piękne zaułki fascynującego miasta i poczuliśmy ducha jego kultury minojskiej. Urzekł nas pałac mitologicznego Minosa w Knossos, urocze uliczki greckiej wioski Archanes oraz nadmorska miejscowość Agios Nikolaus. Odwiedziliśmy także: Archeologiczne Muzeum Heraklionu, Muzeum Historyczne Krety oraz Cretaquarium, gdzie znajduje się wiele akwariów z rybami morskimi zamieszkującymi Morze Śródziemne. Nie zabrakło również kąpieli w morzu, choć mniej odważni zażywali kąpieli słonecznej.
Wszyscy jesteśmy pod ogromnym urokiem Krety i jej mieszkańców, którzy przyjęli nas bardzo ciepło i serdecznie”.