Szkolenie ratownicze z wykorzystaniem technik wysokościowych

Weekend 3-4 listopada br. został bardzo aktywnie wykorzystany przez ratowników Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Do stacji ratowniczej MOPR w Giżycku zjechali się ochotnicy i ratownicy zawodowi, którzy ćwiczyli ratownictwo z wykorzystaniem technik linowych.

45 uczestników zostało podzielonych na grupy, które rotacyjnie wędrowały po stacjach, na których czekały ich różne zadania. Instruktorzy przygotowali stanowiska gdzie uczyli się zjazdów oraz przepięć pomiędzy linami. Jedną ze stacji była imitacją osoby uwięzionej w studni, którą trzeba ewakuować. Za pomocą techniki z użyciem węża strażackiego poszkodowany był wydobywany „na powierzchnię”.

Czwartą stacją był tzw. Medyk, gdzie dzięki współpracy z firmą Twin-Med poznaliśmy użyteczne techniki z zakresu ratownictwa taktycznego. Zakładaliśmy stazy, unieruchamialiśmy kończyny i układaliśmy poszkodowanego na desce ortopedycznej w celu dalszego transportu. W przerwie pomiędzy ćwiczeniami zjedliśmy obiad w tawernie „Przystań” w porcie Eko-marina.

Drugiego dnia szkolenia doskonaliliśmy umiejętności stosowane poprzedniego dnia, lecz na wyższej wysokości. Dodatkową stacją były przepięcia pomiędzy linami nad wodą oraz zjazd na pokład łodzi ratowniczej.

W szkoleniu uczestniczyli ratownicy ze wszystkich stacji ratowniczych Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Szczególne podziękowania za organizację całego szkolenia należą się dla ratownika Radosława Wiśniewskiego oraz wszystkim instruktorom, którzy również zasilają szeregi Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Szkolenie nie mogłoby się odbyć bez pozwolenia na korzystanie z kładki dla pieszych nad torami. Za udostępnienie miejsca ćwiczeń dziękujemy burmistrzowi miasta Giżycko Panu Wojciechowi Iwaszkiewiczowi.

 

 

Zadanie pt. „Szkolenie ratownicze z wykorzystaniem technik wysokościowych    pn. „Szuwary/Mazury/Rescue” 2018” jest finansowane ze środków Powiatu Giżyckiego.