Uczniowie „Elektryka” i MOS widoczni na drodze

14 listopada 2023 r.  uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. św. Jana Pawła II w Giżycku, Giżyckiego Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii oraz Zespołu Szkół Elektronicznych i Informatycznych w Giżycku wzięli udział w wydarzeniu „Bądź widoczny na drodze” zorganizowanym przez MOSiR we współpracy z Policją Powiatową oraz Centrum Profilaktyki Uzależnień i Integracji Społecznej. Koordynatorem tego wydarzenia był Mirosław Boć.

Podczas tego  przedsięwzięcia organizatorzy przypomnieli o obecnie panujących  warunkach pogodowych i wcześnie zapadającym zmroku, który powoduje, że nieoznakowani piesi i rowerzyści są słabo widoczni dla kierowców. Dlatego tak  istotne jest systematyczne przypominanie o konieczności używania elementów odblaskowych przez uczestników ruchu poruszających się po zmierzchu.

Z zapisu prawa o ruchu drogowym wynika, że używanie elementów odblaskowych po zmierzchu jest obowiązkowe jedynie poza obszarem zabudowanym, a za ich brak grozi mandat w wysokości 100 złotych. Jednak to nie kary powinny nas zachęcać do noszenia odblasków, a dbałość o własne bezpieczeństwo. Dlatego w trakcie tego spotkania zachęcaliśmy, aby korzystać z odblaskowych oznaczeń również poruszając się w obszarze zabudowanym, co znacznie poprawia widoczność, a w konsekwencji nasze bezpieczeństwo. Świadomość tego, że bezpieczeństwo na drodze w dużej mierze zależy od widoczności, powinna towarzyszyć każdemu uczestnikowi ruchu drogowego.Poruszając się po mieście trzeba wziąć pod uwagę fakt, że wiele jest miejsc nieoświetlonych. Duży ruch uliczny i oślepiające światła innych, poruszających się po miejskich drogach aut utrudniają kierowcom dostrzec rowerzystę lub pieszego. Przypomnieliśmy również, jak ważne jest odpowiednie oświetlenie samego roweru.

Dziękuję bardzo za udział w tym przedsięwzięciu Burmistrzowi Miasta Giżycka Wojciechowi Karolowi Iwaszkiewiczowi, przedstawicielom Policji oraz Pani Ewie Ostrowskiej dyrektor Centrum Profilaktyki i Integracji Społecznej w Giżycku za okazaną pomoc w realizacji tego wydarzenia.

informacja: Mirosław Boć; zdjęcia: Piotr Suchta