Alicja Łożyńska, uczennica klasy I b II Liceum Ogólnokształcącego w Giżycku, zajęła 1 miejsce, natomiast Oliwia Ozygała, uczennica klasy II a I Liceum Ogólnokształcącego w Giżycku, zajęła 2 miejsce w 4. ogólnopolskiej edycji konkursu „Lekcja historii i sztuki z Jackiem Kaczmarskim” pn. „Limeryki o narodach” w kategorii indywidualnej. Oto co Alicja i Oliwia mówią o swoim sukcesie:
ALICJA ŁOŻYŃSKA
„Wraz z grupą uczniów z mojej szkoły, II LO, wzięłam udział w warsztatach poświęconych historii limeryku, gatunku literackiego, zorganizowanych przez Fundację Underground pod tytułem „Lekcja historii i sztuki z Jackiem Kaczmarskim”. Wykład zainteresował mnie na tyle, że postanowiłam wziąć udział w konkursie, w kategorii indywidualnej. Należało napisać pracę o tematyce historycznej, drugą o historii limeryku oraz napisać własny limeryk dotyczący małej ojczyzny. Z zapałem przystąpiłam do pracy i…. znalazłam się na liście 36 finalistów spośród 200 uczestników!!! Bardzo się ucieszyłam. Kolejny etap – to finał w Krakowie w dniach 9-10 listopada 2017 r. Musiałam samodzielnie przygotować półgodzinną prezentację multimedialną, zaprezentować ją ustnie przed komisją broniąc tez postawionych w pracy historycznej i odpowiedzieć na 3 pytania zadane przez jury. Denerwowałam się przed wejściem na salę, wchodziłam ostatnia, czułam się zmęczona. Stres podziałał jednak dopingująco, dobrze odpowiedziałam na pytania i ostatecznie zajęłam I miejsce. Z ogromną radością i satysfakcją wracałam z nagrodą z przepięknego Krakowa do Giżycka.”
Alicja Łożyńska, uczennica klasy I b II Liceum Ogólnokształcącego w Giżycku
OLIWIA OZYGAŁA
„Po spotkaniu „Nauka historii i sztuki z Jackiem Kaczmarskim” postanowiłam wziąć udział w pierwszym etapie konkursu, którego celem było napisanie dwóch tekstów – pierwszy dotyczył limeryków jako gatunku literackiego, a drugi wybranego konfliktu geopolitycznego, o którym śpiewał Jacek Kaczmarski w „Limerykach o narodach” (wybrałam konflikt polsko-ukraiński) oraz napisaniu limeryku związanego z „małą ojczyzną” (bardzo dziękuję za opiekę merytoryczną pani I.Rosie i pani J.Cieślewicz). Nie trzeba było długo czekać na wyniki, okazało się, że na liście finalistów jest także moje nazwisko. Czasu było niewiele, jako że wiadomość o zakwalifikowanych dwudziestu sześciu uczniów z całej Polski (prac było 200!) dotarła na tydzień przed finałem. Każdy musiał przygotować maksymalnie trzydziestominutową prezentację w oparciu o swoje teksty. Dwudniowy pobyt w Krakowie już był ogromną nagrodą; pani Rosa „pociągnęła mnie” na Wawel, do Kościoła Mariackiego (widziałam ołtarz Wita Stwosza!), Sukiennic, na krakowski Kazimierz, gdzie zwiedziłam synagogę; spacerując po Starym Mieście zajrzałyśmy do Jamy Michalika i Piwnicy pod Baranami. Ale wróćmy do konkursu. Weszłam do sali jako ostatnia uczestniczka – nieco zrezygnowana, gdyż komisja pracowała od godziny 9.30, a była godzina 18.00. Wszyscy byliśmy trochę zmęczeni; członkowie komisji pewnie bardziej niż trochę, a jednak zainteresowałam ich swoją prezentacją! Jeszcze kilka pytań dotyczących tematu i oczekiwanie na wyniki… Oficjalne ogłoszenie wyników nastąpiło następnego dnia. Byłam szczęśliwa, gdy usłyszałam, że zajęłam II miejsce. Nagrodą był tablet i indeks na Uniwersytet Jagieloński (kierunek filologia polska), jednak regulamin przewidywał indeks tylko dla ucznia klasy maturalnej, więc odebrałam tylko jedną nagrodę. Cieszę się, że mogłam spróbować swoich sił w rywalizacji z kolegami z całej Polski i przekonać się, że nie jesteśmy gorsi. Giżycko zajęło dwa pierwsze miejsca – przede mną uplasowała się Alicja Łożyńska, uczennica II LO w Giżycku, której szczerze gratuluję.”
Oliwia Ozygała, uczennica klasy II a I Liceum Ogólnokształcącego w Giżycku
Więcej informacji o konkursie:
https://fundacjaunderground.pl/edycja-4.-limeryki-o-narodach–20172018