Depresja stanowi coraz większy problem zdrowotny i społeczny. Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia do 2030 roku może stać się najczęściej występującą chorobą na świecie. Ale uwaga, depresja to nie chwilowe przygnębienie! To poważne zaburzenie psychiczne, które znacząco utrudnia dotychczasowe funkcjonowanie, wpływając na pracę i relacje z innymi ludźmi.
Według danych NFZ przedstawionych w najnowszym raporcie Psychiatria-ezdrowie.gov.pl, (https://ezdrowie.gov.pl/portal/home/badania-i-dane/zdrowe-dane/monitorowanie/psychiatria) w 2023 roku epizod depresyjny wystąpił u ponad 109 tys. osób z czego 74 proc. u kobiet. Raport prezentuje m.in. informacje o udzielonych świadczeniach, hospitalizacjach i lekach refundowanych.
Czym są pierwsze objawy depresji?
Pierwsze sygnały często są niedostrzegane, zarówno przez bliskich, jak i samych pacjentów. Smutek, brak zainteresowania codziennymi czynnościami, uczucie zmęczenia, trudności ze skupieniem uwagi, poczucie winy czy nawet myśli samobójcze – to tylko niektóre z nich.
Dlaczego warto działać?
Nieleczona depresja może się nasilać, dlatego wczesne rozpoznanie jest kluczowe. Nie bój się szukać pomocy! Na pytania dotyczące depresji odpowiadają specjaliści w filmie na kanale YouTube Akademia NFZ: https://youtu.be/EGM6o_HRbeo?si=6g2VAvZAhMDldLWB
Gdzie szukać pomocy?
Skorzystaj z pomocy lekarza podstawowej opieki zdrowotnej oraz specjalistów, takich jak psychiatra czy psycholog. Warto także rozmawiać o swoich uczuciach z bliskimi i szukać wsparcia w otoczeniu. Nie zwlekaj – im wcześniej podejmiesz działania, tym większe masz szanse na trwałe wyjście z depresji.
Do psychiatry nie jest potrzebne skierowanie!
SPRAWDŹ też – Ochrona zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży:
https://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/informacje-o-swiadczeniach/ochrony-zdrowia-psychicznego-dzieci-i-mlodziezy
Źródło informacji: Akademia NFZ, https://www.facebook.com/akademianfz