Rusza kolejna edycja konkursu „Europejskiej Nagrody w Dziedzinie Zapobiegania Przestępczości” organizowana corocznie przez Europejską Sieć Zapobiegania Przestępczości (EUCPN). W bieżącym roku za przeprowadzenie konkursu na poziomie UE odpowiedzialne są Węgry, jako kraj sprawujący Prezydencję w Radzie Unii Europejskiej w II połowie 2024 r.
Tegoroczna edycja konkursu ECPA koncentruje się na temacie zapobiegania powrotowi do przestępstwa.
Celem konkursu jest identyfikowanie i promowanie najlepszych praktyk europejskich, które skutecznie przyczyniają się do zmniejszenia wskaźników recydywy oraz do zwiększenia powodzenia działań resocjalizacyjnych. W centrum uwagi Prezydencji węgierskiej znajdują się działania ułatwiające: znalezienie zatrudnienia, sprzyjające postępowaniu zgodnemu z prawem, a także skutecznej reintegracji osób dorosłych lub nieletnich ze społeczeństwem w okresie pozbawienia wolności poprzez szkolenia, zatrudnienie lub przy pomocy innego rodzaju programów. W zakresie tegorocznej edycji konkursu ECPA mieszczą się także projekty wspierające reintegrację więźniów w tzw. domach przejściowych.
Kursy i szkolenia organizowane dla byłych więźniów po ich zwolnieniu nie kwalifikują się do udziału w konkursie. Trzy czwarte działań [w ramach zgłaszanego projektu] musi wiązać się z pracą wykonywaną w ramach ośrodka systemu penitencjarnego, a jedna czwarta może odnosić się do działań prowadzonych po zakończeniu odbywania kary. Projekty powinny skupiać się na działaniach prowadzonych w zakładzie karnym, a programy reintegracyjne dla zwolnionych osadzonych mogą być uzupełnieniem takich działań.
Nie ma znaczenia, jakie przestępstwo popełnili więźniowie biorący udział w projekcie. Projekt może być organizowany i prowadzony bezpośrednio przez ośrodek systemu penitencjarnego lub być wdrażany przez organizacje pozarządowe, które wymiernie wspierają reintegrację więźniów ze społeczeństwem po ich wyjściu na wolność.
Nagrodę główną w konkursie stanowi kwota 10.000 euro. Ponadto regulamin przyznawania Europejskiej Nagrody w Dziedzinie Zapobiegania Przestępczości przewiduje również nagrody po 5.000 euro dla dwóch wyróżnionych projektów. Każde państwo członkowskie może zgłosić tylko jeden projekt do konkursu oraz ewentualnie dodatkowe projekty jako przykłady dobrych praktyk, w celu ich promocji, ale bez prawa udziału w konkursie. Zwycięzca tegorocznej edycji konkursu zostanie ogłoszony podczas Konferencji Dobrych Praktyk EUPCN, wstępnie zaplanowanej w dniach 3–4 grudnia 2024 roku w Budapeszcie.
Każdy podmiot może zgłosić maksymalnie 3 wybrane projekty do eliminacji krajowych. Istotnym warunkiem stawianym przez EUCPN jest wskazanie projektów, które zostały wcześniej poddane ewaluacji.
Polski kandydat do nagrody ECPA zostanie wybrany przez komisję powołaną przez Departament Porządku Publicznego MSWiA. Wybrany kandydat zostanie poproszony o przetłumaczenie formularza zgłoszeniowego projektu na język angielski.
Projekty opisane na załączonym formularzu zgłoszeniowym (w języku polskim) należy składać do dnia 10 września 2024 roku do Departamentu Porządku Publicznego MSWiA na adres:
Departament Porządku Publicznego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, ul. Stefana Batorego 5, 02-591 Warszawa (ePUAP: /MSWIA/domyslna lub /MSWIA/SkrytkaESP) oraz jednocześnie w formie elektronicznej – na adresy poczty elektronicznej: Krajowego Przedstawiciela w EUCPN: pawel.piaskowski@mswia.gov.pl i Sekretariatu Departamentu Porządku Publicznego: sekretariat.dpp@mswia.gov.pl.
Informacja na temat eliminacji krajowych do konkursu ECPA (wraz z załącznikami) została również zamieszczona na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w zakładce dotyczącej EUCPN:
Szczegółowe informacje są również dostępne na stronie internetowej Europejskiej Sieci Zapobiegania Przestępczości (EUCPN) pod linkami:
https://eucpn.org/service/bpc-ecpa
https://eucpn.org/document/ecpa-documents
Załączniki:
- Regulamin krajowych eliminacji do corocznego konkursu „Europejskiej Nagrody w Dziedzinie Zapobiegania Przestępczości”.
- Formularz zgłoszeniowy (European Crime Prevention Award (ECPA) Annex I).
- Arkusz oceny projektu.
- Robocze tłumaczenie na j. polski komunikatu Prezydencji.
- Klauzula informacyjna dotycząca przetwarzania danych osobowych.
- Regulamin przyznawania Europejskiej Nagrody w Dziedzinie Zapobiegania Przestępczości oraz prezentowania projektów (Rules and procedures for awarding and presenting the European Crime Prevention Award) w języku angielskim.