Giżycki ZAZ ma 20 lat!

W dniu dzisiejszym (6.12 br.) miała miejsce wyjątkowa uroczystość – Jubileusz 20-lecia działalności Zakładu Aktywności Zawodowej w Giżycku. Podczas uroczystości przedstawiono poszczególne pracownie ZAZ a następnie pracownicy ZAZ wykonali piosenkę.

Starosta Giżycki Mirosław Dariusz Drzażdżewski wraz z Wicestarostą Giżyckim Mateuszem Sierońskim złożyli dyrektorowi i pracownikom ZAZ serdeczne gratulacje i życzenia z okazji pięknego jubileuszu. Życzenia złożył również Wojewoda Warmińsko-Mazurski Radosław Król oraz Wicemarszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Katarzyna Sobiech, która wręczyła Dyrektorowi ZAZ Ryszardowi Wojciechowi Chodakowskiemu Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Warmińsko-Mazurskiego przyznaną przez Zarząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego Zakładowi Aktywności Zawodowej w Giżycku. O współpracy z Zakładem Aktywności Zawodowej wypowiadały się następujące osoby: m.in. Barbara Grąziewicz-Chludzińska – Prezes Fundacji Dziedzictwo Nasze z Węgorzewa, Wacław Strażewicz – Radny Rady Powiatu w Giżycku, gen. dyw. Norbert Iwanowski, Katarzyna Sobiech – Wicemarszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Radosław Król – Wojewoda Warmińsko-Mazurski, Ewa Ostrowska – Burmistrz Giżycka, Mateusz Szkaradziński – Dyrektor Oddziału PFRON w Olsztynie, Zbigniew Piestrzyński – Dyrektor PCPR w Giżycku, Piotr Kubarewicz – kierownik ZAZ w Biskupcu oraz ppłk Tomasz Koprowski.

Życzenia w formie video przekazali: Maciej Wróbel – Poseł na Sejm RP, Jolanta Piotrowska – Senator RP, gen. broni dr Piotr Błazeusz, gen. bryg. dr inż. Grzegorz Kaliciak.

Był tort, życzenia i wspólne zdjęcie.

Zakład powstał 1 grudnia 2004 r. jako jednostka organizacyjna Powiatu Giżyckiego na potrzeby osób ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Celem ZAZ jest zatrudnianie oraz przygotowanie osób z niepełnosprawnościami do życia w otwartym środowisku, a także pomoc w realizacji samodzielnego i aktywnego życia na miarę indywidualnych możliwości oraz potrzeb. Osoby z niepełnosprawnościami mogą się realizować w pracowniach tj. stolarnia, krawiectwo, rękodzieło, pralnia i magiel.

20-letnia historia giżyckiego ZAZ pokazuje, iż jest on zakładem potrzebnym, stwarzającym osobom z niepełnosprawnościami szansę na godne i niezależne życie, aktywność zawodową, integrację społeczną, codzienną fizjoterapię, samodzielność, zaradność życiową, aktywne życie, pokonywanie własnych barier i ograniczeń oraz poznawanie świata. Osoby z niepełnosprawnościami pozbawione możliwości pracy na otwartym rynku, dostają tu pewną szansę. Jedynym warunkiem jest chęć i motywacja do aktywności.

Zakład Aktywności Zawodowej w Giżycku stał się znaną wizytówką Powiatu Giżyckiego. Wyroby ZAZ prezentowane są miedzy innymi na różnych stoiskach i jarmarkach, zarówno w kraju jak i zagranicą. Potwierdzeniem dobrego wizerunku i bardzo dobrej pracy na rzecz osób z niepełnosprawnościami są liczne nagrody i wyróżnienia, a w tym: 2 miejsce w konkursie „Lodołamacze 2008” i 1 miejsce w konkursie „Lodołamacze 2022” organizowanym przez Fundację Aktywizacji Zawodowej Osób Niepełnosprawnych FAZON, Laur „Najlepszym z Najlepszych” przyznany przez Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Odznaka Honorowa za Zasługi dla Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Życzymy Panu Dyrektorowi i każdemu pracownikowi z osobna wielu sukcesów w pracy zawodowej, spełnienia marzeń i planów, a przede wszystkim zdrowia, szczęścia oraz wszelkiej pomyślności w życiu osobistym.

 

Fot. Starostwo Powiatowe w Giżycku / KM, KGW