Fundacja Wsparcia Nauki i Biznesu zaprasza mieszkanki i mieszkańców Powiatu Giżyckiego (gmina miejska Giżycko, gmina miejsko-wiejska Ryn, gmina wiejska Miłki) do udziału w bezpłatnym projekcie pod nazwą „Mazurski Uniwersytet Ludowy Kuźnią Umiejętności”. Projekt został stworzony z myślą o rozwijaniu najbardziej podstawowych, ale jednocześnie najpotrzebniejszych umiejętności i kompetencji: społecznych oraz cyfrowych.
Cel projektu
Celem projektu jest stworzenie nowych szans rozwoju dla 60 osób z województwa warmińsko-mazurskiego. Biorąc udział w projekcie, pogłębisz wiedzę w zakresie komunikacji międzyludzkiej, nauczysz się wykorzystywać nowoczesne technologie w codziennym życiu i odkryjesz pasjonujące dziedziny wiedzy. Dowiesz się, jak budować ekologiczne nawyki, trenować umysł i kreatywnie podchodzić do rozwiązywania problemów.
Czego się nauczysz?
Weźmiesz udział między innymi w warsztatach z autoprezentacji, asertywności czy komunikacji międzyludzkiej i ciekawych zajęciach tematycznych. Będą to warsztaty pszczelarskie, ekologiczne i szachowe. Samodzielnie stworzysz naturalne mydła i ozdoby do domu z materiałów wtórnych, zbudujesz ul czy zaprojektujesz, a następnie wykonasz figury i plansze do gry w szachy. Dodatkowo zadbamy o wzmocnienie Twojej wiedzy z zakresu nowoczesnych technologii. Poznasz tajniki pracy z komputerem i Internetem – od najbardziej podstawowych zagadnień po kwestie dotyczące na przykład tworzenia treści cyfrowych.
W projekcie mogą wziąć udział osoby spełniające poniższe kryteria:
- mieszkające w miastach: Ełk, Bartoszyce, Braniewo, Giżycko, Pisz, Biała Piska, Kętrzyn, Mikołajki, Orzysz, Ruciane-Nida, Ryn, Sępopol lub mieszkające w jednej z gmin wiejskich: Kalinowo, Kętrzyn, Miłki, Prostki, Stare Juchy, Braniewo, Lelkowo, Górowo Iławeckie, Bartoszyce, Barciany, Srokowo, Banie Mazurskie, Dubeninki, Budry, Pozezdrze,
- które w chwili przystąpienia do projektu mają ukończony 25. rok życia,
- w szczególnie trudnej sytuacji (m.in bezrobotne, z niepełnosprawnością, korzystające ze wsparcia ośrodków pomocy społecznej) lub z Kartą Dużej Rodziny.
Wsparcie, które oferujemy:
- ocena umiejętności i potrzeb na podstawie rozmów oraz testów,
- zajęcia z umiejętności społecznych, m.in warsztaty z asertywności i autoprezentacji, radzenia sobie ze stresem czy budowania wartościowych relacji z innymi,
- zajęcia z umiejętności cyfrowych, m.in. warsztaty z obsługi prostych programów i aplikacji, wyszukiwania informacji w sieci, korzystania z e-usług, cyberbezpieczeństwa,
- zajęcia i szkolenia tematyczne, tj. warsztaty pszczelarskie, warsztaty ekologiczne i warsztaty szachowe,
- indywidualne doradztwo, które obejmie przykładowo omówienie dalszych możliwości rozwoju i pomoc w tworzeniu CV/portfolio.
Gdzie i jak często będą odbywały się zajęcia?
Warsztaty będą organizowane w lokalizacjach blisko miejsc zamieszkania uczestniczek i uczestników, takich jak szkoły czy świetlice wiejskie, aby ułatwić dostęp do oferty. Spotkania zaplanowano raz w tygodniu, od poniedziałku do soboty, w godzinach dostosowanych do preferencji uczestniczek i uczestników. Każde spotkanie będzie trwało około 4 godzin. Zajęcia będą prowadzone w małych grupach, liczących 10 osób, co pozwoli na indywidualne podejście. Podczas warsztatów zapewniamy niezbędny sprzęt komputerowy, materiały warsztatowe i poczęstunek.
Ile potrwa rekrutacja i dalsze działania?
Rekrutacja do projektu potrwa od 1 marca do 30 czerwca 2024 roku.
Pierwsze formy wsparcia (ocena umiejętności i potrzeb) rozpoczną się w maju 2024 roku. W czerwcu uczestniczki i uczestnicy wezmą udział w pierwszych warsztatach. Zajęcia będą rozłożone w czasie i zakończą się w sierpniu 2025 roku.
Całkowita wartość projektu: 903 600,00 zł
Wysokość wkładu Funduszy Europejskich: 858 420,00 zł
Jeśli chcesz wziąć udział w projekcie, zapoznaj się z „Regulaminem rekrutacji i uczestnictwa”, a następnie wypełnij Formularz zgłoszeniowy i dostarcz go:
- osobiście do biura przy ulicy Jana i Hieronima Małeckich 3 lok. 2 w Ełku,
- wyślij pocztą na adres: Fundacja Wsparcia Nauki i Biznesu, ul. Jana i Hieronima Małeckich 3 lok. 2, 19-300 Ełk z dopiskiem „Kuźnia Umiejętności”
- lub wyślij skan na e-mail: biuro@fundacjawnb.org.pl
Masz dodatkowe pytania?
Zadzwoń pod numer 572 222 050 lub napisz na biuro@fundacjawnb.org.pl
Regulamin rekrutacji i uczestnictwa [POBIERZ]
Formularz zgłoszeniowy [POBIERZ]
Regulamin zwrotu kosztów dojazdu [POBIERZ]
Broszura informacyjna [POBIERZ]